Stylová chalupa v krásném údolí Jindřichova-Pleče v Jeseníkách...

Informace na tel:

604 647 890

O nás

HOME > O nás

O nás

Chalupa-Pleče-Jindřichov

icon

Historie chalupy Pleče

Historie chalupy se datuje na začátek 20 století, kdy dům postavila německá rodina a obec patřila do Sudet. Po osvobození a odsunu německých rodin chalupa změnila několik majitelů. Sloužila i jako podniková chata firmy Plastik.

icon

V roce 1991 ji kopili manželé Krejčí z Brna a polorozpadlou nemovitost postupně zrekontruovali. Při citlivé rekonstrukci zanechali původní prvky nemovitosti, kastlová okna, dveře a tím uchovali její původní vzhled.

icon

V roce 2016 změnila chaloupka majitele, prošla dalšími úpravami pro pohodlné bydlení. Nyní má k dispozici čtyři pokoje po čtyřech lůžkách, kuchyni, obývák s krbem, koupelnu, venkovní posezení a vyhřívaný bazén. Je ideální pro rodinnou dovolenou. Díky své poloze můžete naplno vychutnat krásné prostředí Jeseníků a dokonale si tak odpočinout.

Jindřichov-Pleče

icon

Historie osady Pleče

Osada Pleče (německy Platsch) byla založena v polovině 16. století a její jméno se snad původně vztahovalo na dnes bezejmenný hrádek,jehož zbytky jsou patrné na blízkém kopci (Pletkův hrádek nebo ves, od osobního jména Pletek). Neporozuměním německému názvu vznikla v polovině 19. století česká zkomolenina Pláč. Předchůdcem sídliště byl snad vrchnostenský hamr. Podle lánového rejstříku zde hospodařilo 19 zahradníků a do roku 1834 se zvýšil počet domů na 32 se 175 obyvateli.

icon

Po roce 1848 připadly Habartice i tehdy ještě samostatná obec Pleče k soudnímu okresu Staré Město v šumperském hejtmanství. Zůstávaly zemědělskými sídlišti, ale obyvatelé nacházeli obživu také v rozvíjející se jindřichovské papírně. Proto byla za první republiky rozhodující politickou silou v obci německá sociální demokracie a své dominující postavení si udržela i po nástupu K. Henleina. Obě katastrální obce měly školu. Starší v Habarticích měla stálého učitele již od roku 1790 a budovu z roku 1802. Habartickou školu navštěvovaly původně i děti z Plečí, kde bylo zahájeno vyučování v nové školní budově až v roce 1886.

icon

V roce 1900 žilo v Plečích 237 obyvatel ve 40 domech. Nedostatečné osídlení po roce 1945 a koncentrace obyvatel u papírny v údolí Branné vedly k faktickému zániku někdejší osady Rudkov, ke splynutí Plečí s blízkým Jindřichovem.

Zřícenina hradu Pleče

icon

Zřícenina hradu Pleče

Zbytky hradu Pleče jsou na ostrohu říčky Branné a potoka Staříče v místní části Jindřichov. Hradní pahorek je vidět při jízdě z Hanušovic po odbočení z hlavní silnice doprava ve směru na Jindřichov a po ujetí 4,5 km uvidíte po levé straně zalesněný pahorek s ukrytými zbytky hradu. K hradu se dostanete, když v zatáčce na začátku Jindřichova, překročíte vlevo železniční trať, po polní cestě rovnou k lesu odkud vede pěšinka nahoru ke zřícenině.

icon

Jiná cesta je o pár desítek metrů dál, kde vede vlevo úzká silnice pod železniční tratí ve směru na Pleče a asi 100 m dále vede pěšinka vlevo přes louku, můstek přes potok Staříč a potom vystoupání mírně vlevo ke zřícenině. Hrad Pleče se v písemných pramenech vůbec neobjevuje a jeho jméno je odvozeno od osady v údolí. Předpokládá se, že vznikl na přelomu 13. a 14.stol. současně s hradem Kolštejnem(Brannou) jako jeho předsunuté opevnění pro zabezpečení přechodu přes Jeseníky.

icon

Podle jiných historiků byl postaven loupeživým rodem Wüstehubů, kteří získali toto území násilím. Hrad zanikl někdy v 15.stol. Zachovány zůstaly příkopy u hradního jádra i na srázu pod hradem, valy i zbytky hradeb. Při hledání zbytků hradu na zarostlém vršku prožije turista dobrodružství a radost ze svého objevu.

Mapa umístění

Adresa chalupy:

Jindřichov č.ev. 41, 788 23, Jindřichov, okr.Šumperk, ČR

Fakturační údaje:

Pavlína Jílková, Čajkovského 1981/30, 787 01, Šumperk, IČ:05724996, NEPLATCE DPH

Telefon : 604 647 890

Email : [email protected]

Otevřeno:

Non-stop

Volejte:

Pondělí - Neděle : 9 - 19.00

Kontakt a informace

agent_profile

Roman Jílek

Majitel nemovitosti

604 647 890

[email protected]

Pošlete zprávu